Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feedİfade Etmek Çatışmaları Giderecek – Sohbet Hatları

| Sohbet Hatları | 5 Ocak 2018

Sohbet hatlarına kişileri getiren bir sebep bir cümle: ‘Bana hiç ilgi göstermiyor!’ Erkek/kadın bununla ne anlatmak ister aslında? Biraz daha devam edince muhabbete, belki şunları duyabilme ihtimalimiz var:

-Beni hayatının merkezine almıştı, şimdi merkezinde başka şeyler var.

-Benden başka hiçbir şeyi gözü görmüyordu, çok değişti.

-Kendimi kötü hissediyorum.

-Eskisi gibi görünmüyorum.

-Tahsilim ondan yetersiz, beni beğenmiyor.

-Ailemi beğenmiyor.

-Beni küçümsüyor.

Daha da devam edebilir bu cümleler. Bir kadınla konuştuğumuzu varsayarsak acaba bir erkek bu cümleleri nasıl yorumlardı, bir bakalım;

-İlk zamanların heyecanlarıydı, onu hala seviyorum,değişen bir şey yok.

Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar biyolojik gerçekliğinde belirlenmişliğiyle tabii olarak karşılanmalıdır sevgili sohbet hatları kullanıcıları. Erkek ve dişinin birbirinden farklı bakış açıları, hisleri, istekleri olması gayet normaldir.Bu aynı cins iki insan arasında da olması olağandır. Fakat;kendimizi ifade ederken kullandığımız cümlelerin aslında ne anlattığı,neyi anlattığı,neye işaret ettiği önemlidir.Her bireyin doğuştan getirdiklerinin yanında,doğup-büyüdüğü ortamda kelimelerin anlamları,neyi nasıl ifade edebilecekleri öğrenilerek o kişide bir kalıp haline gelmiştir.Ya da sık kullanılan bir davranış,o kişinin bir olaya karşı duygusunu belirleyebilir. Mesela; bir anne çocuğuyla ilgilenme yolunu sürekli onun hizmetlerini ( yeme,içme,barınma,temizlik,bakım vb) yaparak ona hissettirdiyse, erkek bunu eşinden göremediği zaman,yemeğin iyi olmaması,evin dağınık olması ya da işten eve geldiğinde eşini evde bulamaması vb. eşinin kendisiyle ilgilenmediğini,sevmediğini düşünebilir. Bunlar çoğaltılabilir. Sevgili sohbet hatları kullanıcıları bir kadın/erkek kendisini ; doğuştan getirdiklerinin yanında,yetiştiği kültürden,anne-babasından, kardeşlerinden, şu an çalıştığı iş ortamından,geçirdiği hastalık ya da şu an baş etmek zorunda olduğu hastalıktan,vefat,kaza vb sorunlardan, maddi problemlerden etkilenmiş bir şekilde karşısındaki kişiye ifade edebilir.Bu durum karşı tarafa aslında olmayan bir ilişki problemi olarak görünebilir. Bu noktada, kadın ve erkeğin birbirini anlamak için farklı açılardan bakma, kullandıkları kelimelerin anlamını fark etme ve farklı kişilikler olduğunu görebilme ihtiyacı doğmaktadır. Ve bunları uygun iletişim yoluyla birbirlerine ifade etmeleri.

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.